GSM is de massa per oppervlakte-eenheid van een geconditioneerd, afgewerkt breisel, uitgedrukt in gram per vierkante meter en gemeten volgens ISO 3801 of ASTM D3776. Het is de snelst beschikbare voorspeller van hoe een breisel het lichaam zal bedekken, over de schouder zal hangen en per kledingstuk zal uitbetalen.
Vier variabelen bepalen het aantal: garenaantal, luslengte, steekdichtheid en afwerking. Een single jersey gebreid van gekamd katoen uit de jaren 32 met een luslengte van 2,9 mm en een dichtheid van 16 lagen per centimeter, een afwerking van bijna 150 g/m2. Verkort de lus tot 2,6 mm zonder het garen te veranderen en dezelfde machine produceert een dichtere, zwaardere stof, omdat gebreide lussen in elkaar grijpen in plaats van kruisen, dus kleine veranderingen in de dichtheid verplaatsen het gewicht snel.
Bij het voltooien wordt het figuur een tweede keer verplaatst. Door schuren, verven, stenteren en compacteren wordt de lusstructuur ontspannen, zodat een greige partij van 150 g/m2 normaal gesproken tussen de 158 en 168 g/m² eindigt, een verschuiving van 5 tot 12 procent. Borstelen, perziken en vliesopbrengen voegen massa toe aan het oppervlak. Een inkooporder waarin alleen het greige gewicht wordt vermeld, stelt de koper bloot aan een voltooide rol die zwaarder, minder elastisch en duurder is dan de opdracht veronderstelde.
Werkdefinitie: afgewerkte GSM is de massa per vierkante meter van een breisel dat het verven, drogen en verdichten heeft doorstaan, gemeten aan een monster dat is geconditioneerd bij 20 graden C en een relatieve vochtigheid van 65 procent. ISO 3801 en ASTM D3776 staan een tolerantie van 5 procent per exemplaar toe, en de meeste kledingprogramma's accepteren een band van 5 procent per rol.
Vijf gewichtsbanden dekken het grootste deel van de productie van sportkleding: 110-140 gsm voor hardlopen en atletiek, 140-180 gsm voor training en fietsen, 165-200 gsm voor teamtruien, 190-240 gsm voor compressie en basislagen, en 220-260 gsm voor yogaleggings en panty's met hoge dekking. Het is mogelijk om buiten je categorieband te gaan, maar dit dwingt meestal een verandering in de breistructuur, het elastaangehalte of de afwerking af om dezelfde prestaties te behouden.
| Kledingcategorie | Typisch afgewerkte GSM | Gebruikelijke gebreide structuur | Belangrijkste reden voor de band |
| Hardloopsinglet, racevest | 110-140 | Enkele jersey, mesh | Luchtstroom met minimaal gedragen gewicht |
| Fietsshirt, triatlontop | 140-170 | Single jersey, piqué | Wicking-snelheid plus stabiliteit van de achterzak |
| Trainingsshirt, gymtop | 150-180 | Single jersey, piqué interlock | Dekking zonder volume onder studioverlichting |
| Voetbal- en rugbyshirt | 165-200 | Interlock, piqué | Printhelderheid en slijtvastheid |
| Compressie basislaag | 190-240 | Interlock met 15-20 procent elastaan | Gegradueerde druk en herstel |
| Yogaleggings en panty's | 220-260 | Interlock, rib, dubbel gebreid | Squat-proof dekking met 4-way stretch |
| Badkleding en strandkleding | 190-220 | Kettingbreisel, nylon en elastaan | Chloorbestendigheid en vormvastheid |
Kies de band op basis van de blootstelling van het kledingstuk, niet op basis van de prijs van de stof. Een voetbalshirt met een band van 165-200 g/m2 is voorzien van een sublimatieprint op een donkere ondergrond zonder inkt op een open gaas, terwijl een effen single jersey van 130 g/m2 zichtbaar is als een speler voor het eerst beide armen opheft.
VOETBALTRUIKEN STOF KF000411 PERFORMANCE GEBREID MAT & EFFEN HT045 Bekijk Product → Haining Yitai Knitting Co., Ltd, een leverancier van prestatiebreiwerk gevestigd in Haining, Zhejiang, publiceert gewichts-, structuur- en rekgegevens voor zijn assortiment activewear-stoffen , waarmee een koper banden kan vergelijken voordat hij een monster aanvraagt.
GSM alleen voorspelt nooit geschiktheid. Twee interlocks van 220 g/m2 kunnen 30 procent verschillen in rek in de lengterichting als de ene 12 procent elastaan draagt en de andere 18 procent, en de versie met een hoger elastaan zal sneller herstellen na een squat, een sprint of een hele dag dragen.
Drie specificaties reizen met het gewicht mee en moeten in hetzelfde document worden geschreven:
Handgevoel, pilling en drapering volgen dezelfde logica. Een breisel dat is opgebouwd uit fijner garen met een hogere steekdichtheid voelt gladder aan in het bereik van 210-230 g/m² dan een grover breisel met hetzelfde gewicht, en is consistenter bestand tegen pilling tot graad 4 volgens de ISO 12945-2-test. Kopers die alleen het gewicht opgeven, keuren uiteindelijk een stof goed die aan het aantal voldoet en het kledingstuk mist.
PERFORMANCE GEBREID MAT & EFFEN HT045 PERFORMANCE GEBREID MAT & EFFEN HT045 Bekijk Product → Gewicht, garenaantal en elastaanpercentage werken bij elk eindgebruik anders in uitsplitsing van gewicht, elasticiteit en spandexselectie laat zien hoe hetzelfde doel van 240 g/m2 in drie verschillende constructies kan worden omgezet, afhankelijk van het kledingstuk.
Het verhogen van GSM van 150 naar 220 leidt tot ondoorzichtigheid, vormbehoud en slijtvastheid, en het kost droogsnelheid: capillaire kanalen per oppervlakte-eenheid nemen af naarmate de steekdichtheid stijgt, dus een interlock van 190-240 g/m² verplaatst vloeibaar vocht langzamer dan een open single jersey van 140 g/m2, wanneer beide zijn getest volgens AATCC 195.
Elke GSM-beslissing moet worden geverifieerd op de voltooide rol, niet op de grijze partij of de monsterkaart: een snijtest, een wastest, een rektest, een vochttest, een kleurechtheidstest en een verzegelde referentierol duren samen ongeveer tien werkdagen en voorkomen de fouten die een volledige verfpartij kosten.
ZWARTE SNELDROGE STOF HT1337 PERFORMANCE GEBREID MAT & EFFEN HT045 Bekijk Product → Sneldroogprogramma's in de 150-190 gsm-band zijn het meest gevoelig voor gewichtsafwijkingen, omdat een stijging van 6 procent in GSM het beschikbare oppervlak voor verdamping verkleint en de droogtijd langer maakt dan de claims die op het hangtag staan vermeld.
Converteer GSM naar lopende meters per kilogram voordat u over de prijs onderhandelt: bij een bruikbare breedte van 160 cm levert 180 gsm 3,47 meter per kilogram op en 260 gsm 2,40 meter, dus hetzelfde leggingprogramma koopt 31 procent minder meters van het zwaardere doek.
Twee inkoopgewoonten beschermen de marge. Vraag eerst om GSM-gegevens over de voltooide rol van dezelfde kleurstofpartij die u ontvangt. Ten tweede, de prijs per lopende meter en per kilogram tegelijk, zodat een gewichtsafwijking op één eenheid onmiddellijk zichtbaar is in plaats van op de snijtafel.
Nee. Een interlock van 260 g/m2 met 10 procent elastaan kan de squattest niet doorstaan die een goed gebouwde interlock van 220 g/m2 doorstaat, omdat de dekking en het herstel evenzeer afhankelijk zijn van de steekdichtheid, het aantal garens en het elastaangehalte als van de massa. Beoordeel het gewicht binnen de categorieband, niet over de verschillende banden heen.
Plaats teamtruien tussen 165 en 200 g/m2 in interlock- of piquéconstructie. Die band biedt voldoende dichtheid voor helderheid van de sublimatieprint op donkere ondergronden en voldoende body om 30.000 wrijvingen te bereiken op de ISO 12947-2 Martindale-test op de schouder- en achterpanelen.
Gebruik 220-260 g/m2 voor leggings over de volledige lengte met 12-18 procent elastaan, waar de kraakbestendige ondoorzichtigheid standhoudt onder studioverlichting. Een single jersey van 180 g/m2 is geschikt voor topjes en lichtere korte panty's, maar komt vaak door, tenzij het gelamineerd of gebreid is met een hogere steekdichtheid.
Bij een breedte van 160 cm daalt de opbrengst van 180 g/m² naar 200 g/m² van 3,47 naar 3,13 meter per kilogram, ongeveer 10 procent minder meter. Het stofverbruik per kledingstuk stijgt dus met ongeveer 11 procent bij een ongewijzigde kilogramprijs.